Podlahou môže unikať významné množstvo tepla, a pokiaľ v dome cítite nepríjemný chlad napriek vykurovaniu, treba začať konať. Pri malom teplotnom rozdiele väčšinou pomôže koberec. Lenže čo keď vás nohy studia aj naďalej? Koberec pravdepodobne nestačí. Kvalitná tepelná izolácia podlahy môže výrazne znížiť energetickú náročnosť domu, zlepšiť komfort bývania a z dlhodobého hľadiska ušetriť značné sumy. Ako na to vám ukážeme v článku.
Ako na zateplenie podlahy?
Izolácia podlahy môže prebiehať dvoma základnými spôsobmi: zateplením priamo od podlahy, alebo zospodu z pivnice či spodného podlažia. Samostatná izolácia podlahy je rýchle a jednoduché riešenie predovšetkým pri novostavbách. Izolujete priamo pri realizácii budovy bez nutnosti ďalších zásahov. Inštalácia v dokončenom dome môže byť náročnejšia, kvôli nutnosti zvýšiť podlahu a prispôsobiť jej napríklad dvere alebo schody. V prípade, že máte dom podpivničený, môžete efektívne a jednoducho aplikovať izoláciu práve odtiaľto. Najmä pokiaľ spodný priestor nie je vykurovaný, získate tak dodatočnú tepelnú ochranu pre celú budovu.
Materiály na zateplenie podlahy
Na zateplenie podlahy je možné použiť celý rad materiálu. My vám predstavíme 3, ktoré sú dnes najpoužívanejšie a ukážeme vám ich hlavné prednosti a možnosti použitia.
Minerálna vata
Minerálna vata predstavuje obľúbenú voľbu pre tepelnú a zvukovú izoláciu. Vyniká vysokou hustotou, ktorá umožňuje efektívne zachytenie tepla aj hluku. Tento typ izolácie je nehorľavý, čo zvyšuje bezpečnosť v dome. Zároveň má dobrú paropriepustnosť – podlaha sa teda dobre odvetráva a nevznikajú tu plesne. Inštaluje sa pomerne ľahko medzi podlahové trámy, pričom treba ale dať pozor, aby nevznikali medzery a tepelné mosty.
EPS dosky
Expandovaný polystyrén je ďalším účinným materiálom na izoláciu podláh. Dosky z neho vyrobené majú dobré izolačné vlastnosti, nízku hmotnosť a sú relatívne lacné. Napriek dlhej životnosti nie sú vždy ideálne v miestach, kde dochádza k častému zaťaženiu a mechanickému namáhaniu. Časom a tlakom môže totiž dochádzať k ich deformácii. Navyše majú nízku paropriepustnosť, čo môže spôsobiť problémy v priestoroch s vyššou vlhkosťou. Hoci odolávajú vode, pokiaľ dôjde k nasiaknutiu, strácajú časť svojich izolačných vlastností. Inštalácia EPS dosiek je jednoduchá – pokladajú sa na rovný povrch, prípadne sa môžu lepiť či kotviť na zaistenie stability. Ideálne použitie nachádzajú v kombinácii s podlahovým vykurovaním, kde prispievajú k rovnomernému rozloženiu tepla.
Polyuretánová pena
Polyuretánová pena je považovaná za jedno z najefektívnejších riešení na izoláciu podláh. Vďaka vysokej schopnosti expanzie sa pena dostane do všetkých nerovností a vyplní aj tie najmenšie medzery. Má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, a navyše vytvára vzduchotesnú vrstvu, ktorá zabraňuje úniku tepla. Polyuretánová pena je navyše veľmi ľahká a jej aplikácia je rýchla, čo minimalizuje zásahy do konštrukcie podlahy. Pena ponúka niekoľko variantov zateplenia podlahy s priamou nadväznosťou na zamýšľané využitie priestoru a na fakt, či bude podlaha pochôdzna alebo nie. V prípade, že sa jedná o podlahy, kde je zaťažovaná celá skladba konštrukcie (teda nevykonáva sa rošt), používa sa na zateplenie tvrdá pena. Pri podlahách, kde je súčasťou skladby rošt so záklopom, sa používa mäkká pena, ktorá výborne tlmí aj zvuk.
Pokiaľ hľadáte spoľahlivý materiál s dlhou životnosťou a optimálnym výkonom, polyuretánová pena sa javí ako najlepšia voľba.
Izolujte s Chytrou penou a nepúšťajte si chlad k nohám
Podlahou môže unikať až 25 % všetkého tepla, čo predstavuje zásadnú energetickú stratu. Chlad, ktorý preniká podlahou, má nepriaznivý vplyv na komfort v miestnosti a zvyšuje náklady na vykurovanie. Ušetrite si zdravie a peňaženku investíciou do kvalitnej izolácie podlahy pomocou Chytré peny.
Ozvite sa nám. Radi vám poradíme a pomôžeme zaistiť pokoj a nohy v teple.